Залишіть первоцвіти весні

Залишіть первоцвіти весні

Підсніжник білосніжний, шафран Гейфелів, білоцвіт весняний, цибуля ведмежа, горицвіт весняний, конвалія травнева… Ці та інші ранньоквітучі, рідкісні види з настанням весни опиняються під загрозою.

За незаконне збирання, транспортування чи продаж первоцвітів передбачено штрафи та адміністративну відповідальність:

- Ст. 88-1 КУпАП (ч. 1): незаконне придбання, збут та розповсюдження об'єктів рослинного світу – штраф від 510 до 1 700 грн.

- Ст. 88-1 КУпАП (ч. 2): ті ж дії щодо рослин у природно-заповідному фонді або занесених до Червоної книги України – штраф від 1 700 до 3 655 грн.

- Ст. 91 КУпАП: незаконне збирання рослин у межах природно-заповідного фонду – штраф від 153 до 408 грн із конфіскацією.

- Ст. 90 КУпАП: знищення червонокнижних рослин – штраф від 340 до 510 грн із конфіскацією.

Варто зазначити, що зривання первоцвітів не дає можливості цим рослинам утворити насіння, ушкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки. Знищуючи первоцвіти, люди розривають і нищать підстилку лісів, галявин, узлісь, на яких ті зростали. Щоб назбирати 30-40 букетиків перших весняних квітів, знищується до 400 м поверхні ґрунту лісу. Зважаючи на те, що первоцвіти суцільним килимом не ростуть, ця площа збільшиться в 10 разів. Крім того, місце кореневищних ефемероїдів заростає бур'янами. Змінюється склад фітоценозів.

Кожна зірвана рослинка первоцвіту – це втрата 15-20 насінин, які могли б дати нове покоління рослин у майбутньому. Виривання їх із ґрунту разом із бульбоцибулинами – непоправна шкода популяціям, що призводить до повного знищення.

Відмовившись від купівлі первоцвітів, ми збережемо їх і до того коротке життя. Адже саме краса, унікальність, неповторність провісників весни – у їхньому природному середовищі!