Високе антропогенне навантаження на природне середовище призводить до невпинного скорочення чисельності популяцій багатьох видів, які поступово переходять в категорії рідкісних та раритетних. В сучасних умовах недостатньо збереження самих рідкісних рослин, постає питання у охороні рослинних угруповань. Офіційним державним документом, в якому зведено відомості про сучасний стан рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, типових природних рослинних угруповань, які підлягають охороні, є Зелена книга України. На території Кременецького ботанічного саду зафіксовано такі рідкісні угруповання, що занесені до Зеленої книги України:
- угруповання яворових лісів (Aceretа pseudoplatani) з домінуванням у травостої цибулі ведмежої (Allium ursinum), асоціація яворовий ліс ведмежоцибулевий (Aceretum (pseudoplatani) alliosum (ursini)). Острівні угруповання, звичайний тип асоційованості домінанта головного ярусу з домінантом травостою - цибулі ведмежої (Allium ursinum) - реліктового виду, занесеного до Червоної книги України.
- угруповання формації костриці бліднуватої (Festuсеta pallentis), асоціації гайовосамосилово-бліднуватокострицева ((Festuсеtum (pallentis) teucriosum (chamaedrytis)). Домінант (костриця бліда (Festuca pallens)) занесена до ЧКУ. Угруповання формуються переважно на вершинах та стрімких схилах південної експозиції кам’янистих гряд з дерновокарбонатними малопотужними ґрунтами на вапняках, мергелях та гіпсангідритах. Угруповання добре утримують свої позиції, але після руйнування екотопів відновлюються погано. За своїм еколого-ценотичним характером належать до петрофітного варіанту лучних степів.
- угруповання формації осоки низької (Cariceta humilis), асоціація маршаллочебрецево-низькоосокова ((Caricetum (humilis) thymosum (marschalliani)). Зростають на схилах гір, горбів, переважно південної, рідше східної або західної експозиції з дерново-карбонатними ґрунтами, а також на опуклих міжбалкових останцях з відслоненнями крейди. Різнотравно осокові степові ділянки). Угруповання з домінуванням осоки низької (Carex humilis) відзначаються значним синтаксономічним та флористичним різноманіттям. В Україні проходить північна межа ареалу угруповань, що мають диз’юнктивне поширення.
На основі детального вивчення місцезростань раритетних видів, рідкісних рослинних угруповань, їх чисельності здійснюються заходи, що сприяють охороні та збереженню рідкісних фітоценозів та біорізноманіття в цілому.
Підготувала: Тетяна ЧУБАТА,
науковий співробітник відділу фітосозології
Кременецького ботанічного саду