В Україну вона потрапила завдяки Вілібальдові Бессеру ⎼ вченому-ботаніку, викладачеві Волинського ліцею, директорові Кременецького ботсаду. У 19 столітті «переїхала» з Кременця, з чи не найвідомішого у Європі ботанічного саду, до столиці.
Йдеться про пальму Лівістона південну (Livistona australis), яка є найстарішою пальмою в колекції Ботанічного саду ім. акад. О. В. Фоміна і найвищою пальмою Європи, які ростуть в оранжереях. Її вік – понад 200 років, висота понад 30 метрів. Завдяки своєму віку та розмірам пальма Лівістона має статус національного надбання.
Скульптурка пальми Лівістона стала ювілейною тридцятою і увійшла до серії київських символів проекту «Шукай!», що популяризують історію Києва та його визначні місця. У бронзовій мініатюрі, розмір якої 17 см, скульптор Юрій Білявський зобразив пальму, що пробиває скляний дах. Біля скульптурки встановлено табличку з QR-кодом, за допомогою якого є можливість дізнатися її історію і вказано, де можна побачити живий оригінал. «Мене потреш – стелю проб'єш / Rub me and nothing will limit your horizons» – так гласить легенда про пальму Лівістона.
Працівники Кременецького ботанічного саду вдячні колективу Ботанічного саду ім. акад. О. В. Фоміна за щоденну «опіку» над пальмою.
Отож шукайте скульптурку – вирішуйте свої проблеми і не забувайте про землю, живильні соки якої увібрала пальма, котра стала символом…та «прописалася» в столиці.
Довідково: Пальма Лівістона (Livistona) – рід багаторічних рослин з родини Пальмові (Arecaceae), які ростуть в південносхідній Азії, Африці, Океанії, Австралії. У природних умовах види роду сягають висоти до 25 метрів. Свою назву пальма Лівістона отримала на честь Патріка Мюррея, лорда Лівінгстонського (1632–1671), що зібрав у своєму саду понад тисячу різних рослин. У віці приблизно 30-40 років перетнула чи не пів України, везли її на підводі. Більше як 150 років «жила» у тісному дерев'яному контейнері. Лише у 1976 році її пересадили у відкритий ґрунт. Після цього вона вперше зацвіла. Тепер пальма квітує раз на декілька років, зазвичай у січні-лютому приблизно три тижні.